Newsletter – bezpieczeństwo.

kreska

JAK WYDOSTAĆ SIĘ Z TONĄCEGO AUTA?

kreska

Tylko bez paniki. Choć wizja utonięcia w zamkniętym samochodzie opadającym głęboko na dno może być paraliżująca, powinniśmy zachować spokój i nie poddawać się panice. Przy odpowiedniej postawie, w ciągu minuty można sprawnie wydostać się z samochodu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Zanim samochód zejdzie na dno, skupmy się na wykonaniu szeregu czynności, które pozwolą nam uniknąć tragedii zacznijmy od opanowania emocji, odpięcia pasów bezpieczeństwa i otwarcia szyb.

Zanim uderzysz o taflę. Kiedy zdamy sobie sprawę, że uderzenie o taflę wody jest nieuniknione, przyjmijmy odpowiednią postawę. Zaprzyjmy się rękami na kierownicy, tak aby nasze ręce wskazywały godzinę 13:50, przy założeniu, że kierownica to tarcza zegara. Mamy wówczas większe szanse uniknąć ogłuszenia przez otwierającą się pod wpływem uderzenia poduszkę powietrzną.

Droga przez okno. Jeśli uda nam się otworzyć okno zanim przestanie działać mechanizm otwierania, czym prędzej wypłyńmy przez nie na powierzchnię. Gdy jednak elektryka przestanie działać, nie warto siłować się mechanizmem i próbować go naprawiać, szkoda na to czasu i energii – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Jeśli wszystkie możliwości otwarcia drzwi lub okna zawiodły, należy wybić boczną szybę. Przyda się do tego młotek awaryjny, który warto wozić ze sobą w schowku samochodowym – dodają trenerzy. Możemy także użyć innego ciężkiego przedmiotu takiego jak klucz czy gaśnica. Jeśli natomiast nie mamy odpowiednich narzędzi, zaprzyjmy się o fotel i mocno uderzajmy nogami w środek szyby, tak by ją wyważyć.

Wypływaj spokojnie. Gdy znajdziemy się już poza tonącym autem, wypływajmy spokojnie na powierzchnię, starając się wypuszczać stopniowo powietrze z płuc. Pamiętajmy, żeby płynąć w stronę światła, ku tafli wody. Jeśli stracimy orientację, należy spojrzeć, w którą stronę uciekają pęcherzyki powietrza. Powinny wznosić się w kierunku, w którym mamy podążać. Ta wskazówka nie ma jednak zastosowania, gdy wpadliśmy do rzeki lub mamy do czynienia z silnym prądem.

Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie lotniska Warszawa-Bemowo. W ofercie szkoły znajdują się kursy dla klientów indywidualnych i flotowych, program dla kierowców samochodów dostawczych, jazda defensywna, czyli szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy w realnym ruchu drogowym, kompletne audyty flot samochodowych, kurs ekojazdy, wykłady z psychologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje 50 000 m² powierzchni do ćwiczeń, w tym płytą poślizgową o długości 120 m oraz kręgiem poślizgowym o średnicy 60 m, a także płytami betonowymi do jazdy na trolejach i torem do jazdy terenowej. Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego.

Link do źródła: Szkoła Jazdy RENAULT 

Dodaj komentarz